Як уникнути сезонного набору ваги?


Всьому виною сезонний біоритм. Навесні і влітку (до середини серпня) переважають процеси розщеплення жиру. Восени і взимку, навпаки процеси накопичення жиру. Це фізіологічно.

Це необхідно, що б пережити період холодів і без харчів. І хоча людина, на відміну від більшості тварин давно втратив необхідність у цьому механізмі. Давно вже не голодуємо. Взимку і влітку в магазинах приблизно один і той же набір продуктів. У будинках однаково тепло.

Але механізм діє.

В осіннє зимовий час більше апетит, більше (приблизно на 10-15%) калорійність харчування, більше тяга до ласощів, особливо жирним і солодким, важче дотримуватися розвантажувальні режиму, бо'льшая частка споживаної енергії відправляється в запас. Для денного розрахунку калорій, використовуйте цю Таблицю Калорійності.

Дісхроноз

Людство зародилося в екваторіальній Африці і мабуть добре це запам'ятав. На генетичному рівні. А на екваторі, як відомо, цілий рік день приблизно дорівнює ночі. Тому, всякий раз, коли починається скорочення світлового дня, людина в більшій чи меншій мірі відчуває стрес. А стрес, це тривога. А тривога, це можливе використання їжі з метою заспокоїтися. І знову - більше апетит, перевагу жирних і солодких ласощів.

Сезонна депресія

Людина - денна тварина з очевидним циклом денного неспання і нічного сну. Людина любить світло, сонце. Природно, коли в році починають переважати похмурі дні, та й самі ці дні все коротшими і коротшими, у нас природним чином знижується настрій, ми впадаємо в депресію і що б якось допомогти собі, збільшуємо споживання їжі, знову ж таки з переважанням жирної і солодкою.

Рухова активність людини теж прив'язана до світла. Мало бажаючих гуляти в темряві. Гуляти на світлі бажаючих значно більше. Та й немає великого бажання гуляти в холоднечу і сніг. Рухова активність взимку завжди менше ніж влітку. Відповідно менше і витрата енергії (витрата жиру). Плюс - обмеження рухової активності, теж в силу відомого рефлекторного механізму часто супроводжується посиленням харчової поведінки (тварина або рухається в пошуках їжі, або її їсть) і схильністю до депресії (тонізуючі вправи бадьорять і покращують апетит). А депресія, це знову ж таки, підвищення апетиту і тяга до ласощів.

Не варто скидати з рахунків і природний фізіологічний механізм. Взимку холодно, значить, більше потрібна їжа (при розщепленні поживних речовин утворюється тепло) і більше потрібна жировий прошарок - вона ізолює організм від зовнішнього середовища. Людина, тварина, позбавлене вовни. Механізм збереження тепла у нього такий же, як і у інших «голих» тварин - домашні свині, дельфіни, кити - освіта як можна більш товстої жирового прошарку.

Не виключено і недостатній вміст в їжі вітамінів і мінералів, стимулюючих обмін речовин, в першу чергу аскорбінової кислоти, вітамінів групи В, йоду і заліза.